Wychodząc naprzeciw potrzebom osób doświadczających trwale lub okresowo trudności w komunikowaniu się Kujawsko-Pomorski Urząd Wojewódzki w Bydgoszczy uruchomił bezpłatnie pomoc tłumacza języka migowego on-line, która ma uprościć dotarcie do świadczonych przez urząd usług.
Usługa tłumacz języka migowego on-line to rozwiązanie likwidujące w Urzędzie Wojewódzkim barierę komunikacyjną i krok milowy w obsłudze osób niesłyszących. Dzięki uruchomionej aplikacji osoby uprawnione, podobnie jak inni klienci Urzędu, mogą załatwić swoją sprawę bez konieczności wcześniejszego umawiania się na wizytę. Do tej pory osoby niesłyszące lub słabosłyszące musiały zgłaszać potrzebę skorzystania z pomocy tłumacza na co najmniej 3 dni przed przewidywanym terminem wizyty w Urzędzie. Od teraz osoby niesłyszące mają możliwość załatwienia swojej sprawy od ręki – nie ma już potrzeby zamawiania tłumacza, wirtualny tłumacz czeka na nich w Urzędzie. Jednocześnie aplikacja umożliwia uprawnionemu kontakt z Urzędem i tłumaczem z dowolnego komputera w domu, pracy czy szkole, jak też przez telefon komórkowy wyposażony w stosowną aplikację.
Tłumacz języka migowego on-line umożliwia prowadzenie (w tym samym czasie) trójstronnej rozmowy między tłumaczem, osobą niesłyszącą i urzędnikiem. Tłumaczenie odbywa się za pośrednictwem komputera wyposażonego w kamerę i zestaw głośników lub słuchawki. Obecnie usługa dostępna jest w 3 lokalizacjach – w Punkcie Obsługi Klienta w Bydgoszczy, ul. Jagiellońska 3, Toruniu, ul. Moniuszki 15-21, i Włocławku, ul. Brzeska 8.
Jednocześnie usługa daje możliwość kontaktu z Urzędem bez potrzeby wychodzenia z domu. W tym celu na portalu www.bydgoszcz.uw.gov.pl udostępniony został specjalny przycisk , widoczny u góry strony, pozwalający na połączenie z tłumaczem, który w imieniu osoby uprawnionej łączy się z pracownikiem Urzędu w celu uzyskania niezbędnych informacji i pomocy.
Osoby niesłyszące w Polsce
Warto przypomnieć, że według szacunków w Polsce żyje około 100 tys. osób niesłyszących oraz około 900 tys. osób z większym lub mniejszym uszczerbkiem słuchu. Według danych GUS osoby z wadą słuchu stanowią 8,3% wszystkich niepełnosprawnych. 6,5% osób w wieku 20-59 lat nie słyszy, a 4,4% nie jest w stanie uczestniczyć w rozmowie nawet przy pomocy aparatu słuchowego.